Abdülhamit Han Kimdir?

Abdülhamit Han Kimdir? Okullarda gördüğümüz Abdülhamit Han Kimdir? Hain Olarak Tanıtılan Sultan Gerçekten Hainmidir? Bu Soruların Cevabını Gönderimizde Bulabilirsiniz…

Osmanlı devletinin 34. Sultanı İslam dünyasının ise 113. Halifesi olan Sultan Abdülhamit 1842 yılında dünyaya geldi. 33 yıllık saltanatı boyunca yapmış olduğu çalışmalar ve üstün zekasından dolayı birçok devlet liderinin örnek olarak gördüğü Sultan Abdulhamit Han aslında bir hain değil çökmüş bir ülkeyi 33 yıl ayakta tutan üstün zekalı bir Sultandır.

Abdulhamit kimdir?

Peki Devlet liderlerinin örnek aldığını nereden biliyoruz?

ABD’nin eski başkanlarından biri olan Washington’un bir açıklması şu şekildedir: ”Biz Siyaseti Abdulhamit Han’ın Kitaplarında Öğrendik.”

Zamanın Almanya Başkanı Bismarkın sözleri ise ”Sultan Abdulhamit Avrupada bir hasta olarak ele alınmaktadır,Fakat bana göre o,Haliç kıyısında bulunanların hepsinden daha yüksek bir diplomattır”

Enver Paşanın ise Ülkeyi terk ederken söylediği söz dikatimizi çekiyor: ”Sultan Abdulhamidi hal etmekle hayatımızın yanlışını yaptık”

Bu örnekler gibi daha bir çok örnek vardır tarih sayfalarında.

Size Abdulhamit Han’ın bir olayını anlatmak istiyorum.

Abdulhamit Han’ı tahtan indirmeye geldikleri zaman o günün 1.Kolordu komutanlığı Sarayda bulunuyordu o zamanın 1.Kolordu komutanı Abdülhamit Han’ı tahtan indirmeye gelenleri gördüğü zaman Sultana gelip diyorki Sultanım sizi tahtan indirmeye gelmişler emir verin hepsini öldürelim diye. Bunun üzerine Abdülhamit Han’ın ibretlik cevabının altını çizmek istiyorum: Ben devletimin askerini devletimin askerine karşı mermi sıkmasına izin veremem bırakın gelsinler. biz böyle düşünen bir ecdadın torunlarıyız. Bunun gibi daha birçok örneği olan Sultan Abdülhamit aslında bir hain değil o çökük devleti 33 yıl ayakta tutan adamdır.

Merak ettiğiniz soruları bize yorum kısmından yazabilirsiniz…

1 Comment
  1. ahmet says

    Abdulhamit han hain bir insan değilmiş eğer sizin dediğinize göre.

Leave A Reply

Your email address will not be published.