Aç ayı oynamaz atasözü ne demektir? Ne gibi durumlarda bu atasözü kullanılır? Bir insan size böyle birşey dediği zaman ne demek istiyordur? Bu gibi soruların cevaplarına bu yazımızdan ulaşabilirsiniz.

Aç ayı oynamaz anlamı nedir?

Bu atasözü ile birine bir iş yaptırmak istiyorsak önce onun karnını doyurmamız gerektiği vurgulanmaya çalışılmıştır. O nedenle bir insan başka birine bir iş yaptırırken genelde “aç ayı oynamaz” şeklinde bir cevap almaktadırlar.

Eğer birinden bir şey yapmasını rica ediyorsak / istiyorsak onun karşılığını vermemiz gerekiyor. Bu sadece insanlar için değil, hayvanlar için de geçerlidir.

Eğer hayvanları işlerimizi kolaylaştırması adına kullanıyorsak onların karınlarını mutlaka doyurmamız gerekiyor.

Eğer canlıların temel ihtiyaçları olan enerjiyi karşılayacak kadar doyurduğunuz zaman size karşı olan sorumluluklarını da yerine getireceklerdir.

Aç ayı oynamaz ile ilgili cümleler

İşçilerin işlerini iyi yapmasını istiyorsanız atalarımızın “aç ayı oynamaz” dediği gibi karınlarını doyurmamız gerekir.

Ahmet bey müdüre dönerek “Müdür! Müdür! Aç ayı oynamaz. Eğer bu fabrikanın çalışmasını istiyorsan maaşlara zam yapmak zorundasın” diyerek onu azarladı.

İhtiyacınız olan diğer atasözleri ve deyimler için sitemizdeki atasözleri bölümünü ziyaret edebilirsiniz. Görüşlerinizi ve örnek cümleleri paylaşmayı unutmayınız.

Kaynak: Wiki Sözlük

CEVAPLA

Lütfen yorumunuzu yazınız.
Lütfen adınızı buraya yazın.