Açık veya Açığı Kelimesi İle Başlayan Deyimler ve Anlamı

Açık veya Açığı Kelimesi İle Başlayan Deyimler ve Anlamı adlı bu yazımızda sizlere içerisinde açık veya açığı bulunan deyimleri ve bu deyimlerin anlamlarını vereceğiz.

Açık Nedir?

Açık kelimesinin sözlükteki anlamı; Kapalı olmayan, Hiç bir engeli bulunmayan, Geçişe uygun gibi anlamları bulunmaktadır.

Açık veya Açığı Kelimesi İle Başlayan Deyimler ve Anlamları:

Açığa çıkarılmak/alınmak: Bulunduğu herhangi bir görevden alınma veya bulunduğu işten çıkarılma gibi anlamlarda kulanılır.

Açığı çıkmak: Herhangi bir durmda veya herhangi bir işte saydığı para veya benzeri şeylerde eksikliğin çıkması durumunda kulanılır.

Açığa vurmak: Herhangi gizli bir işi veya görevi ortaya çıkarmak, belli etmek gibi anlamlarda kulanılır.

Açığını bulmak: Herhangi bir insanın veya bir varlığın belirli bir zaafını yakalamak veya bulmak anlamlarında kulanılır.

Açık bono vermek: Herhangi bir insana belirli bir işte veya görevde sınırsız hak ve yetkinin verilmesi durumlarında kulanılır.

Açık fikirli: Herhangi bir durum hakındaki yorumlarını olduğu gibi direk söyleyen kişiler hakında kulanılır.

Açık kalpli/yürekli: Temiz kalpli, zihninde herhangi bir kötü düşünce bulunmayan saf temiz kalpli insanlar için kulanılır.

Açık konuşmak: Herhangi bir durumu üstü kapalı değilde olduğu gibi anlatmak, konumak anlamlarında kulanılır.

Açık kapı bırakmak: Herhangi bir küslük,dargınlık gibi durumlarda azda olsa bir umut vermek anlamında kulanılır.

Açık seçik: Olduğu gibi belirgin olması durumunda kulanılır.

Size bu konu hakında vereceğimiz bilgi yukarıdaki gibidir. Yukarıda yazanlar dışında merak ettiğiniz bir sorunuz varsa bize aşağıda bulunan yorum bölümünden gönderebilirsiniz.

Leave A Reply

Your email address will not be published.