Adam Kelimesi İle Başlayan Atasözleri ve Anlamları

Adam Kelimesi İle Başlayan Atasözleri ve Anlamları adlı bu yazımızda size Adam kelimesi ile başlayan atasözlerini ve bu atasözlerinin anlamlarını vermeye çalışacağız.

Adam Kelime Anlamı Nedir?

Adam genel anlamda insan, insanoğlu olarak kulanılır. Kimse, kişi anlamlarında da kulanılır.

Adam kelimesi ile başlayan atasözleri ve Anlamları:

Adam adam, pehlivan başka adam: Bu atasözündeki anlam; Herkesin yapabileceği bir işi yapan sıradan bir kişi, herkesin yapamayacağı işi yapabilen ise daha nitelikli bir insandır anlamında kulanılır.

Adam demekle adam olmaz: Bu atasözündeki anlam ise bir kişiye bir ifade kulanıldığında o insan o ifadenin sahibi olacak diye bir kural yoktur anlamında kullanılır.

Adam adama gerek olmazsa, herbiri dağ başında olurdu: Bu atasözündeki anlam ise bir eşya  veya bir insan birbirine muhakak ki ihtiyaç duyar. Eğer ihtiyaç duymasaydı birarada olmazlardı. Anlamında kulanılır.

Adam adama her daim muhtaçtır: Bu atasözündeki anlam ise her insan muhakak birbirine muhtaç olabilir anlamı çıkar.

Adam adamdan korkmaz, utanır: Bu atasözündeki anlam ise kimse kimseden korkmaz ancak sakınır anlamı çıkarabiliriz.

Adam adamı bir kere aldatır: Yani bu atasözündeki anlam ise bir insan ancak bir kere bir insanı kandırır. Anlamı çıkarabiliriz.

Adam iş başında belli olur: Bu atasözündeki anlam ise bir adamı ancak işi başında tanırız anlamı çıkarabiliriz.

 

Size bu konu hakında vereceğimiz bilgi bu kadardır. Başka merak ettiğiniz bir soru varsa bize aşağıda bulunan yorum kısmından yollayabilirsiniz.

Leave A Reply

Your email address will not be published.