Adrenalin Nedir? Adrenalin Hormonu Nerede Salgılanır? Ne işe Yarar?

Adrenalin Nedir? Adrenalin Hormonu Nerede Salgılanır? Adrenalin Hormonu Ne işe Yarar? adlı bu yazımızda size adrenalin hormonu hakında merak ettiğiniz soruların cevabını vermeye çalışacağız.

Adrenalin hormonunu biyolojide sıkça gördüğümüz bir hormon çeşidi olduğu ve hayatımızın birçok yerinde adrenalin yaşadığımız için size bu yazıyı derlemeye çalışacağız.

Adrenalin Nedir?

ADRENALİN: Böbrek üstü bezinden salgılanan bir hormondur.

Adrenalin daha da çok heyecan verici veya aksiyonlu bir durum veya bir olay karşısında hisedilen durumdur.Adrenalin Tıp biliminde devam eden kanamaları durdurma, bronşları açma ve damarları daraltma olarak tanımlanır. Adrenalin hormon olma dışında az miktarda sempatik sinir uçlarından salınan bir nörötransmitler,epinefrindir.

Adrenalin böbrek üstü bezlerin iç kısmında salıgılanır.

Kan şekerinin artmasına, Kalp atışının hızlanmasına, Kan basıncının artmasına, Kalp kaslarının kasılma gücünde artmaya, Nabzın hızlanmasına, Kandaki glikoz miktarının artmasına vb durumların oluşmasına adrenalinin etkisi bulunmaktadır.

Adrenalin tarafından sağlanan işlemlerin amacı ise organizmaya acil olarak gerekli olan enerjinin teminatını sağlamadır.

Bu konu hakında merak ettiğiniz sorularınız veya bu konu hakındaki yorumlalarınızı bize aşağıda bulunan yorum bölümünden ulaştırabilirsiniz.

Leave A Reply

Your email address will not be published.