Aerobik Solunum Nedir? Ne İşe Yarar? Hangi Derste Karşımıza Çıkar?

Aerobik Solunum Nedir? Ne İşe Yarar? Hangi Derste Karşımıza Çıkar? Adlı gönderimizde sizde biyolojide karşımıza çıkan Aerobik Solunum hakında bilgi verip ne işe yaradığını hangi sistemde ve hangi solunum sisteminde olduğunu söyleyeceğiz.

Aerobik solunum biyolojik terim olarak anlamı: Hücrede yanlız molleküler oksijenin kulanıldığı bir solunum şeklidir.

Diğer adı ile oksijenli solunum olan aerobik solunum havadan alınan oksijenin karbonhidratların yıkılması sonucu açığa karbonhidrat, su ve enerji açığa çıkmasıdır.

Peki bu Aerobik Solunum diğer adıyla Oksijenli Solunum nerede gerçekleşir ve nerede sona erer?

Aerobik Solunum hücre içerisinde bulunan stoplazmada başlayıp yine hücre içerisinde yer alan mitokondiri de sona erir. Gerçekleşen bu olay sadece bir enzim sayesinde değil de birçok enzim sayesinde gerçekleşir. Bu solunum sırasında ise glikozun oksijen ile yakılmasıyla ortaya karbondioksit (CO2) açığa çıkar.Bu olay su, karbondioksit ve glikoz açığa çıkana kadar devam eder.

Oluşum evresi ise aşağıda verildiği gibi gerçekleşir.

Glikoz + Oksijen(O2) >>> Su + Karbondioksit(CO2) + 38 ATP(Enerj) + C6H12O6 + 6O2 >>> 6Su(O2) + 6Karbondioksit(CO2) + 38ATP + Isı

Aerobik Solunum da 40 tane ATP açığa çıkar fakat hücrede açığa çıkan enerji için 2 ATP harcanır.

Bu olay sonrasında açığa çıkan ısı ise vücud sıcaklığı dengesini sağlamada kullanılır. İnsanda bulunan hücrelerin sürekli oksijene ihtiyacı vardır. Bu ihtiyaç ise bu olay sayesinde gerçekleştirilir.

Konu hakında size vereceğimiz bilgi bu kadardır. Sizin merak ettiğiniz soruları bekliyouz. Soruları bize aşağıda bulunan yorum kısmından gönderebilirsiniz.

Leave A Reply

Your email address will not be published.