Ağır Kelimesi İle Başlayan Atasözleri ve Bu Atasözlerinin Anlamları

Ağır Kelimesi İle Başlayan Atasözleri ve Bu Atasözlerinin Anlamları adlı bu yazımızda sizlere Türkçemizde yer alan atasözlerinin içerisinde Ağır kelimesi ile başlayan atasözleri ve bu atasözlerinin anlamlarını vereceğiz.

Ağır kelimesinin anlamı:

Türkçede birçok anlamda kulanılan ağır kelimesinin türkçemizdeki başlıca anlamı, Tartıda çok çeken ve Taşınması zor olan anlamlarında kulanılır.

Ağır kelimesi ile başlayan atasözleri ve anlamları:

Ağır kazan geç kaynar: Yani bu atasözünden çıkaracağımız anlam olgun bir insanın bir olay karşısında normal bir insan gibi hemen hidetlenmeyeceği geç hidetleneceği anlamı çıkarırız.

Ağır ol ki mola desinler: Bu atasözünden çıkaracağımız anlam ise ağırbaşlı olmak gerektiğini ağırbaşlı olan insanların itibar kazanacağı anlamını çıkarırız.

Ağır ol batman gelesin: Bu atasözünden ise yine ağırbaşlı olmanın önemini vurguladığını çıkarabiliriz.

Ağır taş yerinden oynamaz: Bu atasözünden ise ağırbaşlı insanların kararları kolay kolay değişmediği anlamını çıkarabiliriz.

Ağır yongayı yel kaldırmaz: Bu atasözünden ise ağır başlı olan kişilerin dış güçlerden kolay kolay etkilenmediği anlamını çıkarabiliriz.

 

Yukarıda size Ağır kelimesi ile başlayan atasözleri ve bunların anlamlarını verdik. Bu verilenler dışında merak ettiğiniz sorularınız varsa bize aşağıda bulunan yorum kısmından yolayabilirsiniz.

Leave A Reply

Your email address will not be published.