Ağır taş yerinden oynamaz atasözü ile anlatılmak istenilen şey tam olarak nedir? Hangi zamanlarda, kimler için kullanılır bu söz? Gelin hep birlikte ağır taş yerinden oynamaz atasözü anlamı ile alakalı fikir alışverişi yapalım.

Bu atasözü aslında ağırbaşlı insanların toplumdaki yerini anlatmak için kullanılır. Ağırbaşlı, kendini bilen insanların kaya gibi sağlam olduğunu, başkalarının onu yönlendirmesine müsaade etmeyecek kadar akıllı olduğunu anlatmaktadır.

Bu tarz insanlar hemen her yerde insanlara ve çevresindeki nesnelere, canlılara nasıl davranacağını çok iyi bilirler. Onların kişilikleri sağlam olduğundan başkaları tarafından kolay yönetilmezler. Kimsenin onların kişilikleri, kimlikleri hakkında alay etmesine müsaade etmezler.

Neyi ne zaman yacaklarını bildiklerinden dolayı kimsenin ona yapması gereken işleri, nasıl davranması gerektiğini hatırlatmalarına fırsat vermezler. Bir nevi kendinden motorlu insan tipi için kullanılan bir atasözüdür diyebiliriz.

Sizler de sayfanın altında bulunan yorum alanından ağır taş yerinden oynamaz atasözü anlamı ile alakalı olarak görüşlerinizi paylaşabilir, bizim anlatamadığımız, unuttuğumuz şeyleri hatırlatabilirsiniz.

CEVAPLA

Lütfen yorumunuzu yazınız.
Lütfen adınızı buraya yazın.