Hocam!? Konuyu uzatma! Aktif taşımanın özellikleri nelerdir? sen bize bunları anlat. Aktif Taşıma, genel olarak bilinen tanımıyla enerji harcayarak küçük parçacıkların veya moleküllerin yoğunluğu az olan bir ortamdan daha yoğun bir ortama geçişi olayına denir. Bu olay sadece canlı olan hücrelerin için gerçekleşebilmektedir.

Taşınacak olan moleküllerin hücre zarının üstünde bulunan deliklerden (porlardan) geçebilecek büyüklükte olması gerekiyor. Hem hücre içine hem de hücre dışına aktif taşıma olabilir. Bunun için enerji yani ATP harcaması gerekmektedir.

Aktif Taşımanın Özellikleri Maddeler Halinde;

  1. Bu olayda mutlaka enerji harcanmaktadır. Sınavda çıkıyorsa “ATP harcanmalıdır” diye de yazabilirsiniz.
  2. Her zaman maddenin geçişi yoğunluğu az olan ortamlardan çok olan ortamlara doğru olmaktadır.
  3. Sadece canlı olan hücrelerin içindem meydana gelmektedir.
  4. Hem enzimler hem de proteinler aktif taşıma esnasında rol alır.

Ayrıca eğer aktif taşımanın gerçekleştiği ortamda sıcaklık normalin üstüne çıkarsa öncelikle bir hızlanma görülür. Bu durumda eğer sıcaklık artışı devam ederse yavaşlamaya başlar. Gerekçesi ise taşıyıcı enzimlerin ve proteinlerin yüksek sıcaklıklarda denatüre olmasıdır. öğrenci portalı

Aktif taşımanın özellikleri açıklayınız:

Aktif Taşıma Nedir?
Aktif Taşıma Nedir?

Yukarıdaki maddeleri kafanıza kazıdığınız zaman biyoloji dersinde aktif taşımanın özellikleri nelerdir diye bir soru ile karşılaşırsanız bu dört maddeyi yazabilirsiniz. Kafanıza takılan soruları sormayı unutmayınız.


Kaynak: https://tr.wikipedia.org/wiki/Aktif_taşıma

CEVAPLA

Lütfen yorumunuzu yazınız.
Lütfen adınızı buraya yazın.