Alkali Metal Nedir? Hangi Sınıflandırmaya Girer? Kaç A Grubudur?

Alkali Metal  Ve Özellikleri Nedir? 

Hangi Sınıflandırmaya Girer? Kaç A Grubudur? Hangi Derste Karşımıza Çıkar? 

Alkali Metal Kimya dersinde karşımıza sıkça çıkan bir konu olup adından da belli olduğu gibi metal sınıfında yer alan bir gruptur. 1A grubudur. Hidrojen element dışındaki 1A grubu elementler ALKALİ METAL grubuna girer.

 

PEKİ ALKALİ METAL KELİME ANLAMI NEDİR:

Alkali kelimesinin anlamı baz olup metalerin özelliklerine göre sınıflandırılmış bir gruptur. Bu grubun elementleri bazik özellik gösterir. Hidroksitleri kuvvetli baz özelliği gösterir.

DOĞADA BULUNAN ALKALİ METALLER VE ÖZELLİKLERİ NEDİR?

ogrenciportali.net

Yukarıda verilen periyodik tabloda yeşil ile gösterilen bölümün yani 1A grubunun sadece Hidrojen elementi(H) dışındaki diğer elementler Alkali Metal grubuna girer. Bunlar Lityum(L), Sodyum(Na), Potasyum(K), Rubityum(Rb), Sezyum(Cs), Fransiyum(Fr). Doğada en çok bulunan Alkali Metaller Sodyum ve Potasyumdur. Fransiyum dışındaki elementler yumuşak ve parlak yapıdadır. Kolay eriyebilir ve uçucu halle kolaylıkla gelir. İyonlaşma Enerjisi en düşük olan gruptur. Kendi Periyodunun atom çapı en büyük olan elementleridir. Küresel Simetri özelliğini gösterirler ve S orbitalindedirler. Alkali Metallerin özellikleri genelikle birbirlerine benzerdir. 1 elektron vererek kararlı hale geçerler. +1 değerliğini alırlar. Potasyum Foto-elektrik te kullanılır. Elektrik akımını ve ısıyı iyi bir şekilde iletirler. Eritilmiş tuzların elektroliziyle elde edilebilirler. Özelliklerinden dolayı renkleri genelikle gri renktedir. Yoğunlukları ve erime noktaları oldukça düşüktür. Doğada Sezyum elementini ise sıvı bir şekilde bulabiliriz. Yer kabuğunun %2,6 sını Sodyum, %2,4 ünü ise Potasyum oluşturmaktadır.

Alkali Metaler hakında size vereceğimiz bilgi bu kadar. Yukarıda yazanların dışında merak ettiğiniz bir soru varsa bize aşağıda bulunan yorum kısmından gönderebilirsiniz.

 

Leave A Reply

Your email address will not be published.