Alternatif Akım Nedir? Ne İşe Yarar?

Fizikte karşımıza sıkça çıkan alternatif akım nedir, ne işe yarar gibi soruları sıkça görüyoruz. Bunun üzerine size aşağıdaki yazıyı hazırladık.

Alternatif Akım Nedir?

Alternatif Akım: Zamana bağlı olarak periyodik bir şekilde yön ve şideti değişen akım.

Günlük hayatımızın artık her noktasında elektrik karşımıza çıkmaktadır. Peki bu elekriğin fizikte ki konularından biri olan Alternatif Akım ne işe yarar, nerede kullanılır?

Belli bir zaman aralığında yönü değişen akıma alternatif akım denir. A.C ile gösterilmektedir.Doğru akımda + ve – varken alternatif akımda kutuplardan söz edemeyiz. Çünkü kutuplar sürekli değişeceği için her kutubun değişmesinde akımın yönüde değişir. Bunun için belli bir kutuptan bahsedemeyiz. Alternatif akımın kaynağına ise alternatif gerilim kaynağı denir.

Alternatif Akım Nerelerde Kullanılır?

Alternatif akım doğru akımın kulanılması zorunlu olmayan elektriğini olduğu bütün alanların hepsinde kullanılır.

Alternatif  Akım 2’ye ayrılır:

  • Monofaze: Adından yola çıkacak olursak mono latincede bir veya tek anlamında kullanılır. Alternatik akımda ise Alternatif Akım ile birlikte bir faz ve bir nötr hattan meydana gelen elektrik devresidir.
  • Trifaze: Tri kelimesini latincedede bildiğimiz gibi 3 anlamına gelir.Monofaze ile arasındaki fark ise monofaze de bir bobin varken trifaze de 3 bobin bullunmaktadır.

Size alternatif akım hakında vereceğimiz bilgi bu kadardır. Yukarıda yazılanlar dışında merak ettiğiniz soru varsa bize aşağıda bulunan yorum bölümünden sorabilirsiniz.

1 Comment
  1. Mehmet says

    Doğru akım ile Alternatif akım arasında bağlantı varmı?

Leave A Reply

Your email address will not be published.