Arakan Neresi, Haritada Arakan Nerede

Arakan Neresi, Myanmar Nerede?

Öğrenci Portalı 31 Ağu 2017 Güncel 1.020  0

Arakan neresi, myanmar nerede? Arakan’da son durum nedir? Haritada Arakan nerede, hangi ülkede yer alıyor? Bu soruların cevaplarına bu yazımızdan ulaşabilirsiniz. Biz öğrenci portalı olarak Arakan’da yaşayan müslümanların içinde bulundukları bu durumu sizlerle paylaşmak istedik. Arakan İsyanı sonrasında Myanmar hükümeti ve budist rahiplerin ellerindeki gücü kullanarak insanlara zulmetmeleri birçok ülkede olduğu gibi Türkiye’de de tepkiyle karşılaşndı. Özellikle Müslüman coğrafyalardna konuyla alakalı bir yaptırım olmazken Türkiye hem BM’ye hem ABD’ye hem de diğer İslam ülkelerine konu hakkında birşeyler yapmak için çağrıda bulundu.

Arakan Neresi

Arakan: Eski adı adı Burma, yeni adı Myanmar olan ülkenin Rakhine eyaletinde bulunan bir bölgedir. Aslında Rakhine eyaleti Arakan Eyaleti’dir. Komşuları Çin, Bangladeş, Laos ve Tayland olan Myanmar’a en yakın müslüman ülke ise Bagladeş’tir. Şu anda Arakan’daki zulümden kaçan müslümanlar Bagladeş sınırında kurtulmak ümidiyle bekliyor. Onlarda kendi ülkelerinin geleceği adına herkesi kabul edemiyorlar ancak Türkiye’nin araya girmesiyle birlikte yeni bir umut ışığı olabilir.

Arakan Neresi, Haritada Arakan Nerede

Arakan Neresi, Haritada Arakan Nerede

Türkiye Dışişleri Bakanlığı, Bangladeş’li yetkilileri arayarak sınırlarına kadar gelen Arakan’lı müslümanları geri çevirmeyip, ülkelerine almalarını, bu noktadan sonra gereken maddi ve manevi yardımın Türkiye tarafından yapılacağını kendilerine söyledi. Konuyla alakalı olarak Birleşmiş Milletler, Amerika ve diğer İslam ülkelerini de yardım etmeye, bu zulme son verdirmeye çağırdıklarını söyleyen Bakan Mevlüt Çavuşoğlu en kısa zamanda zulmün biteceğini ümit ettiklerini belirtti.

Arakan Haritada Nerede?

Yukarıda paylaşmış olduğumuz görselde Arakan’ı turuncu renkle işaretledik. Beyaz olan kısım ise Myanmar yani eski adıyla Burma’dır. Arakan’ın kuzeyinde Bangladeş, Hindistan bulunuyor. Ülkenin komşuları ise görüldüğü üzere Tayland, Laos, Çin ve Tibet’tir. Arakan’da yaklaşık 1 milyon müslüman yaşıyor. Ülkenin geneline göre azınlıkta olan müslümanlara 1948 yılından bu yana zulüm edilmektedir. Bu zulümler Myanmar yönetimi ve budist rahipler tarafından yapılmaktadır. (İddialar bu şekildedir)

Sosyal medyada son zamanlarda arakan katliamı etiketiyle birçok görsel paylaşılmaktadır. Bu görsellerin çoğunun yanlış olduğunu belirtmek istiyorum. Bir çoğu farklı tarihlerde meydana gelen olayların görüntüleri olup sosyal medyanın azizliğine uğrayarak sanki Arakan’da yaşanmış gibi paylaşılmaktadır. Arakan’da bir vahşetin söz konusu olduğu muhakkaktır ancak toplu katliamlar, insanları diri diri yakmalar anladığımız kadarıyla söz konusu değildir. En azından bu orada yaşayan müslüman kardeşlerimiz adına sevindirici bir haberdir. Fakat bu demek değildir ki o insanlara zulmedilmiyor, onların hayatları kısıtlanmıyor.

Arakan müslümanları son durum arakan nerede?

Arakan müslümanları son durum arakan nerede?

Arakan’da Eğitim Hakkı Yok!

Hayatları öyle bir kısıtlanıyor ki sadece okuma yazma öğrenecek kadar okumalarına fırsat verilip, daha ötesine gitmelerine müsaade edilmiyor. Bu da toplum olarak geri kalmalarını sağlayıp haklarını aramalarına engel oluyor. Sadece okumak mı? Evlenmelerine müsaade edilmiyor, sağlık hakları doğru düzgün verilmiyor, yaşadıkları bölgelerden sürgün edilmeye zorlanıyorlar ve daha niceleri…

Arakan Neresi! Yorumlar

Biz arakan neresi başlıklı bu yazımızda haritada Arakan’ı göstermeye çalıştık ve orada yaşanan olayları bir nebze olsun paylaşmaya çalıştık. Sizler de konuyla alakalı olarak düşüncelerinizi yorum ekle linkine tıklayarak gönderebilirsiniz. Ayrıca bu yazıyı sosyal medya hesaplarınızdan paylaşarak daha çok kişinin Arakan’daki katliam hakkında bilgi sahibi olmasını sağlayabilirsiniz. Lütfen arakanda yaşayan müslüman kardeşlerimiz için duayı eksik etmeyelim. Allah yardımcıları olsun.

Doğru inanç ile doğru davranış arasındaki ilişki nasıldır?
Doğru inanç ile doğru davranış arasındaki ilişki nasıldır?
astronotlar usur mu
Astronotlar Uzayda Üşür mü? Nasıl?
8. Sınıf Matematik 1. Yazılı Soruları
8. Sınıf Matematik 1. Yazılı Soruları (2017-2018)
Yakıncağ Matematik Çalışma Kitabı Sayfa 22-23-24 Soruları ve Cevapları
4. Sınıf Matematik Çalışma Kitabı Sayfa 22-23-24 Cevapları

“Arakan Neresi, Myanmar Nerede?” üzerine 3 yorum

  1. Osman Yıldız dedi ki:

    Merhaba. Az önce Myanmar’ın eski komutanlarından birinin de içinde bulunduğu bir askeri aracın kaza yaptığını ve içerisindeki 15 kişinin yanarak can verdiğini okudum. Bu haberin doğruluk payı var mıdır? Neticede bu insanlar müslümanlara zulmeden insanlar. Lütfen yazar mısınız? Teşekkürler.

  2. Evet Osman Yıldız. Öyle birşey olmuş ancak bu yeterli değil. Bu zulmün kökünden bitmeis gerekiyor. Hem doğu türkistandaki kardeşlerimiz için hem de arakandaki kardeşlerimiz için. Dünyanın dört bir yanından İslam’ın üzerine yürüyorlar. Allah sonumuzu hayretsin.

  3. Mustafa dedi ki:

    Arakan’da yaşanan bu olaylara Türkiye başta olmak üzere tüm islam ülkelerinin sessiz kalmaması gerekiyor. Artık Myanmar’ı tehdit mi ediyorlar, masaya oturup anlaşma mı yapıyorlar, para mı veriyorlar savaşa mı giriyorlar ne yapıyorlarsa yapsınlar yeter artık ya. Arakan’daki bu insanlarla birlikte Doğu Türkistan, Suriye, Irak ve diğer islam ülkelerinde neden sürekli sorunlar yaşanıp, kan dökülüyor. Allah aşkına birileri birşeyler yapsın. Ve lütfen düşünün. İslam’ı kötü gösteren örgütleri, kuruluşları bir düşünün. Mesela IŞİD belası. Neden hiç baş düşmanı olan İsrail’e saldırmıyor? Neden hep Müslümanlar arasında kan döküyor? Bunu hiç düşündünüz mü? Bu aşağılık, satılık şerefsiz budistlerin ve Myanmar hükümetinin de başkalarından emir alarak bu zulümleri yaptıklarını düşünüyorum. Arakan haritası açık gösteriyor ki hem coğrafi olarak güzel bir yerde yaşıyorlar hem de Myanmar’ın denize açılan tek bölgesidir. Allah zalimlerin cezasını versin. Zalim dünyanın neresindeyse eğer Kahhar ismi ile perişan etsin. Amin.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir