astronotlar usur mu

Astronotlar Uzayda Üşür mü? Nasıl?

Öğrenci Portalı 23 Eki 2017 Güncel 322  2

Soru: Uzayda astronotlar nasıl üşür? Onlarla temas eden maddesel bir ortam yokken vücut ısıları neden düşer? Nasıl? Bu yazımızda çok kısa bir şekilde bu sorunun cevabını vermeye çalışacağız. Uzayda her ne kadar maddesel ortam olmasa da ısı yaltımı ışınımla da gerçekleşir.

Mesela dünya ile güneş arasında bir maddesel ortam olmasa da güneş dünyayı ısıtmakta ve ışığı dünyanın da ötesine ulaşmaktadır. Öncelikle maddenin olmaması ısının iletilmemesi anlamına gelmiyor. Işınımla da ısı yayılmaktadır. Her cisim sıcaklığına bağlı olarak ışınım yapar. Oda sıcaklığı civarında kızılötesi yüksek sıcaklıkta da görünür ışıkta.

Isıtılan demir akkor olur mesela. Isınan lambadaki filament ışık saçar. Aynı şekilde uzay boşluğundaki nesnelerde ışık yayar, soğur yada ısınır. Ortamda güneş gibi bir ışık kaynağı varsa bir denge sıcaklığında kalabilirler.

Bunun da ötesinde astronotlar ve uzay araçları ışık almadığında donmasın ve sürekli ışık aldığında da yanmasın diye ısı kontrol sistemleri taşımaktadırlar. Bunun gibi astronot giysilerinde de benzer sistemler bulunuyor. Yani ısıyı dengede tutmaktadır. Umarım sorunuzun cevabını anlatabilmişizdir.

Doğru inanç ile doğru davranış arasındaki ilişki nasıldır?
Doğru inanç ile doğru davranış arasındaki ilişki nasıldır?
8. Sınıf Matematik 1. Yazılı Soruları
8. Sınıf Matematik 1. Yazılı Soruları (2017-2018)
Yakıncağ Matematik Çalışma Kitabı Sayfa 22-23-24 Soruları ve Cevapları
4. Sınıf Matematik Çalışma Kitabı Sayfa 22-23-24 Cevapları
Arakan Neresi, Haritada Arakan Nerede
Arakan Neresi, Myanmar Nerede?

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir