Atasözleri Nedir? Ne için kulanılır? Kim söylemiştir?

Atasözleri Nedir? Ne için kulanılır? Kim söylemiştir? Atasözleri adından da anlaşılacağı gibi atalarımızın bir olay karşısında öğüt amaçlı olarak söylediği sözlerdir yanlız söyleyeni anonimdir.

Peki Atasözlerinin Özellikleri Nelerdir?

Atasözleri diğer yazı türlerinden biçem yönüyle farklılık gösterir. Diğer yazı türlerinin çoğu birçok kelimenin biraraya gelmesi ile oluşurken atasözleri çok az kelimenin bir araya gelmesiyle ustaca anlam kazanması ile oluşur. Atasözleri kişiden kişiye değişmeyen nesnel cümlelerdir. Kelimelerin yerine eş anlamlıları dahi kullanılamaz kulanıldığı an anlam bütünlüğünü kaybetmiş olur.

Atasözleri belli bir kitleye hitap etmez evrensellerdir ama bazıları ulusal da olabilir. Örneğin:Türkün aklı aldadır. Bir ulusa hitap eden bu atasözünün yanısıra Sakla samanı gelir zamanı atasözü ise evrensel bir nitelik taşır. Atasözleri insanların duygularının tercümanıdır.  Atasözlerinin konusu Türkler açısından geçmişleri sürekli savaşlar ve göçler ile geçtiği için sürekli kurt, at, silah gibi unsurlar kulanılmaktadır.

Bazı yönlerde atasözleri deyimler ile de karıştırılmaktadır bunlara dikat etmek gerekir. En büyük ortak noktası ise Toplum tarafından benimsenmeleri ve kalıplaşmış olması, değiştirilemez olmasıdır.

Size birkaç tane atasözü ve anlamlarını vermekte fayda var

Abdal ata binince bey oldum sanır, Şalgam aşa girince yağ oldum sanır.” görmemiş kişi kendisine layık olmayan bir durumu kendisiymiş gibi sanır”

Acele ile menzil alınmaz. ”Acelle iş ile işin hemen biteceğini düşünmeyin”

Baba koruk yer, Oğlunun dişi kamaşır. ”babanın yaptığı kötü bir işi oğlu çeker”

Çalışanın yatanda hakkı vardır. ”Çalışmayan bir insan çalışmayarak çalışanın hakını yiyor.”

Acelle yürüyen yolda kalır. ”bir iş yaparken acelle eden işini tamamlayamaz” 

Çanakta balın olsun Yemenden arı gelir. ”elinde güzel malın olursa eğer o mallı satma sıkınıtısı çekmesin dünyanın öbür ucunda dahi olsa onu satarsın.”

Çatal kazık yere batmaz.” bir işte birden fazla kişinin lafı varsa o iş yürümez”

gibisinden daha birçok atasözü yer almaktadır halk arasında.

Ulusal olarak size aşağıda birkaç örnek verelim.

 

 

 

1 Comment
  1. ibrahim says

    Aydinlattiginiz için tsk ederiz

Leave A Reply

Your email address will not be published.