Balıklıgöl, Şanlıurfa ili sınırları içinde yer alan, eski urfa diye adlandırılan bölgede bulunmaktadır. Türkiye’de birçok kişi balıklıgöl efsanesi hakkında doğru yanlış bir bilgiye sahiptir.

Özellikle Şanlıurfa bölgesinde çekilen hemen her dizi-film içinde tanıtımı yapılmakta, güzel olması münasebeti ile birçok reklam firması tarafından da tercih edilmektedir.

Peki Şanlıurfa’da bulunan balıklıgöl efsanesi gerçekte nedir? Burayı bu kadar değerli kılan, balıklıgöl hikayesi nasıldır? Gelin birlikte bu yazımızda bunu öğrenelim…

Balıklıgöl Resimleri

Şanlıurfa Hakkında Kısaca

Şanlıurfa’nın Milattan Önce 600.000 yılına kadar uzanan bir geçmişin olduğu resmi kaynaklarda geçmektedir. Birçok medeniyete beşilklik yapan Urfa’nın birçok adı da bulunmaktadır. Kimisi Ruha demiş, kimisi Edessa. Kimisi akarsularının güzelliğinden dolayı Kaliroe derken kimisi de Urelkeldaniyn demiştir.

Şanlıurfa’nın tarihi hakkında anlatılacak o kadar çok bilgi var ki, bu konuda sizleri Harran Üniversitesi’nin Fen-Edebiyat fakültesi’ne ait olan websitesine yönlendirmek istiyorum. Dileyen arkadaşlar şuraya tıklayarak ilgili sayfaya gidebilirler.

Balıklıgöl Hikayesi Nedir?

Balıklıgöl ise tarih boyunca güzelliği ile cazibe merkezi olmuştur. Buranın hikayesi de aslında bir o kadar ilginçtir. Üç büyük dinde kabul edilen Hazreti İbrahim ve ailesi, zamanında bu bölgede yaşamaktadır.

Allah, İbrahim peygambere kavmine hakikatleri anlatmasını emrettiği zaman O da emre itaat ederek kendi halkına tebliğ ve irşad etmeye başlamıştır. Tüm peygamberlerde olduğu gibi Hz. İbrahim’e de kendi kavminden inanmayanlar, Onu inkar edenler olmuştur.

Zamanın hükümdarı olan Nemrut da bunlardan bir tanesidir. Aslında kaynaklara baktığımızda Nemrut tam olarak İbrahim peygamber’in peygamber olduğunu inkar etmiyor. Sadece kendisinin daha zengin biriyken neden peygamber olmadığını, Allah’ın neden Onu peygamber olarak seçmediğini hazmedememiş ve bu kıskançlığından dolayı Ona türlü cefalar çektirmiş, eziyetler etmiştir.

İşte Hz. İbrahim’e olan düşmanlığından dolayı Nemrut, askerlerine emrederek bölgedeki tüm ağaçların kesilmesini, yetmemiş evlerdeki kışlık odunların toplanmasını emrederek büyük bir ateş yaktırmıştır.

Rivayet odur ki bu ateş günler boyunca yanmış, daha fazla odun atılarak harlanmış ve yüksekliği metrelerce yüksekliğe çıkmıştır. Ateşin sıcaklığından kimse yanına yaklaşamazken içinde birşey olsa bile dışarıdan görülmezmiş.

Bölgede toplanacak, yakılacak odun kalmayınca Nemrut ve sağ kolu Haman serin bir yerden otururken şimdiki balıklıgöl’ün olduğu yerde yüksekte bulunan kulelerin arasına mancınık yerleştirerek İbrahim’i (a.s.) ateşe attırmıştır.

Kur’an-ı Kerim’de anlatıldığı gibi Allah’ın emri İbrahim’in atıldığı yer güllük, gülistanlık oluveriyor. Ateşin içinde sanki cennetten bir köşeymiş gibi hiç ateşten etkilenmiyor gibi İbrahim (a.s.) günlerce orada kalmış.

Ateş o kadar yoğun olduğundan dolayı günler boyunca yanmaya devam etmiş ve nihayetinde (şu noktadan sonrası Kur’an-ı Kerim’de yer almıyor) ateşin olduğu yer suya, odunlar ise balıklara dönüşüveriştir.

Balıklıgöl Efsanesi Hakkında Yorumlar

O gün bugündür o bölge “Balıklıgöl” olarak adlandırılmıştır. İşte sevgili arkadaşlar. Kısaca size balıklıgöl hikayesi anlatmaya çalıştım. Sizler de balıklıgöl efsanesi ile eklemek istediklerinizi yorum alanından paylaşabilirsiniz.

Yanlış olan veya eksik olan yerler varsa lütfen bizimle paylaşarak düzeltiniz. Ayrıca şanlıurfa tarihi hakkında hazırlanmış 18 sayfalık PDF dosyasına ulaşmak için şuraya tıklayabilirsiniz.

Kaynakça:

  1. Harran Üniversitesi Tarih Bölümü
  2. Şanlıurfa İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü

CEVAPLA

Lütfen yorumunuzu yazınız.
Lütfen adınızı buraya yazın.