Basınç Nedir? Nasıl Ölçülür?

Basınç nedir? Nasıl ölçülür? gibi sorular sıkça sorulan sorular arasında. Bizde size bu yazımızda fizik ve kimyada sürekli karşılaştığımız basınç konusunu size adlandırmaya çalışacaz.

Basınç Nedir?

Basınç katı,sıvı ve gazlarda birim zaman içerisinde yüzeye dik olarak uygulanan kuvvettir. Bütün yüzeye uygulanan dik kuvvete ise Basınç Kuvveti denir.

Katılarda Basınç:

Katı cisimlerde tabana ağırlıktan dolayı bir kuvvet uygulanır. Katılarda basıncı ise Yükseklik(h) x Yoğunluk(d) = Basınç (P) formülü ile bulabiliriz. Yani kısaca P=h.d olarak söyleyebiliriz. Katılarda basınç kuvvetini bulmak istersek cismin ağırlığına bakarız. Ağırlık ile doğru orantılıdır. Aynı zamanda Katılarda basınç için Basınç= Kuvvet/Yüzey Alan diyebiliriz.

ogrenciportali.net

 

Sıvılarda Basınç:

Sıvılar bulunduğu kabın her tarafına eşit miktarda basınç uygular.  Kabın şekline ve sıvının miktarı sıvılar için basıncı bulmada gerekli değildir. Sıvının yoğunluğu ve yüksekliği ile doğru orantılıdır.

Sıvıların basınç kuvvetini ise Yükseklik(h) x Yoğunluk(d) x Taban Alanı(S) formülü ile bulabiliriz. Yani kısaca F=h.d.S formülünü kullanarak bulabiliriz.

ogrenciportali.net

 

Gazlarda Basınç:

Gazlarda aradaki boşluk fazla olduğu için arasındaki etkileşim yok denecek kadar az miktardadır. Gazlar bulundukları kabın her yerine eşit miktarda basınç uygular.Gazlar bulundukları kabın hacmini doldururlar.Gazlar bir ortamda hızlı ve kolay bir şekilde yayılır. Gazlarda basınç Basınç(P) x Hacim(V) = Mollekül Sayısı(N) x Gaz Sabiti(R) x Sıcaklık(T) formülü ile bulunur. Bunuda P.V=N.R.T formülü olarak yazabiliriz. Bu formül akılda kalıcı kalması için Paran . Varsa = Ne . RahaT olarak kodlayabiliriz daha kolay akılda kalması için baş harflerini yan yana getirdiğimiz zaman P.V=N.R.T formülü ortaya çıkar.

ogrenciportali.net
Katılarda Basınç Örneği:
ogrenciportali.net
Sıvılarda Basınç Örneği:
ogrenciportali.net
Gazlarda Basınç Örneği:
ogrenciportali.net

 

Size basınç hakında vereceğimiz bilgi yukarıda yazdığımız yazı kadardır. Yukarıda yazanlar dışında merak ettiğiniz soru varsa bize aşağıda bulunan yorum bölümünden iletebilirsiniz.

Leave A Reply

Your email address will not be published.