Metabolizma, canlının yaşamını sürdürebilmesi adına vücudunda gerçekleşen kimyasal aktivitelerin tamamına verilen addır. Türkçe’ye çevirdiğimizde yapım-yıkım olayları da diyebiliriz. Bazal metabolizma ise bir insanın 24 saat boyunca hiç bir fiziki hareket yapmadan, bildiğiniz uyur vaziyette geçirdiği süre boyunca harcadığı enerji miktarına denir.

Bazal metabolizma, insanın normal yemek yemesinden takriben 12 saat sonra gerçekleşmeye başlar. Bu süreç oksijen miktarından yediğimiz gıdalarda aldığımız kaloriye kadar birçok sebepten dolayı değişebilir. Genelde sabahları uykudan kalktıktan sonra yani vücudumuz tam manasıyla dinlenmiş durumdayken bazal metabolizma ölçülür.

Bazal Metabolizma Hızını Etkileyen Faktörler

Bu noktada birçok değişkenden bahsetmek mümkündür. İnsanın ağırlığından cinsiyetine, mevsimlerden canlının yaşına kadar birçok değişken bazal metabolizma hızını etkilemektedir.

Mesela erkeklerin metabolizma hızı kadınlara nazaran daha hızlıdır. Bunun böyle olmasında erkek vücudunda bulunan çizgili kasların daha ağır ve daha güçlü olmasıdır.

Ayrıca kadınlarda gebelik dönemindeki bazal metabolizma hızı, normal zamanlardan daha yüksektir. Bu durum menapoza giren bir kadın için daha yavaştır.

Mevsim şartları da bazal metabolizma hızını etkileyen faktörler arasında yer almaktadır. Bu durumda kışın canlı vücudunu sıcak tutması gerektiğinden dolayı metabolizma hızı yaz aylarına göre daha yüksektir.

Yine genç insanların metabolizma hızı ile yaşı ilerlemiş olanların metabolizma hızı aynı değildir. Gençlerde bu durum hızlıyken, yaşlılıkta yavaşlamaktadır. Çünkü gençken kan basıncı yüksektir ve bu durumda metabolizmanın hızlı çalışmasını sağlamaktadır.

Bazal Metabolizmayı Etkileyen Etmenler

  • Yaş
  • Cinsiyet
  • Hormonlar
  • Gebelik
  • Hastalıklar
  • Uykusuzluk
  • Açlık / Tokluk
  • Çevre Sıcaklığı

Bu konuyla alaklı olarak eklemek istediğiniz bilgileri lütfen yorum bölümünden bazal metabolizma hızını etkileyen faktörler başlığı altından paylaşınız.


CEVAPLA

Lütfen yorumunuzu yazınız.
Lütfen adınızı buraya yazın.