Bugünün işini yarına bırakma atasözü ile alakalı olarak kompozisyon örneği arayan öğrencilere bu yazımızda fikir vermesi amacıyla yardımcı olacağız. Bu atasözünün anlamı nedir, nerelerde ve hangi şartlarda kullanılır? bu yazımızı okuduktan sonra en azından konuyla alakalı olarak bir fikriniz olacaktır.

Genelde yapılması gereken işlerin sonraya bırakılmaması gerektiği durumlarda kullanılan bugünün işini yarına bırakma atasözü ile aslında geleceği bilmediğimizden, her türlü olayın insanın başına gelebileceği mümkün olduğundan ve şimdi zaman varken halledebileceğimiz bir işten dolayı sonradan başımız ağrımasın istiyorsak bu atasözünü kullanıyoruz.

Mesela öğretmeniniz size haftaya geri götürmeniz gereken bir ödev veya proje verdiği zaman onu aynı gün veya bir sonraki gün yapmanız gerekiyor. Eğer son güne bırakırsanız, diğer öğretmenlerinizin de vermiş olduğu ödevler üstüne bineceğinden dolayı yetiştirmemeniz oldukça muhtemeldir.

Bugünün işini yarına bırakma anlamı nedir?

Bu nedenle atalarımız bugünün işini yarına bırakma demişler. Zaten atasözleri de tecrübeden ortaya çıkan sözlerdir. Türkçe’de bu şekilde yüzlerce, binlerce atasözü bulmanız mümkündür. Sizler de sayfanın altında bulunan yorum alnından bugünün işini yarına bırakma anlamı ile alakalı düşüncelerinizi paylaşabilirsiniz.

CEVAPLA

Lütfen yorumunuzu yazınız.
Lütfen adınızı buraya yazın.