Coulomb Yasası Nedir? Coulomb Kanunu Hakında Bilgiler

Coulomb Yasasının ne olduğunu merak edenlerin çoğunluğunu göz önüne aldığımız için size aşağıdaki yazıyı hazırladık. Coulomb Yasası Nedir? Ne İşimize Yarar? Hangi Alanda Kullanılır? gibi birçok sorunun cevabını bulabileceğiniz bir yazıyı sizlere hazırladık.

Coulomb Yasası Nedir?

Yüklü iki cisim arasındaki etkileşim kuvvetini veren bağıntıdır ve bu yasaya göre etkileşim kuvveti yük ile doğru orantılıdır. Kısacası iki yük arasında oluşan etkileşimin matematiksel olarak kulanılmasıdır.

Ünlü Fizikçi Charles Augustine de Coulomb tarafından bulunmuştur.

Charles Augustine de Coulomb Kimdir?

1736 da Fransa’da dünyaya geldi. 1777 yılında elektriksel alanda yaptığı çalışmaları için geliştirdiği burulma terazisi sayesinde elektriksel kuvvetin matematiksel temelini oluşturdu. Bu sayede 2 yük arasındaki etkileşimi yüklerin çarpımı ile doğru uzaklığın karesi ile ters orantılı olan Coulomb Yasası‘nı buldu.

Burulma Terazisi Nedir?
ogrenciportali.net

Yukarıdaki resimde gösterilen burulma terazisinin ucuna iki tane yük yerleştirelim. Sonra başka bir yüklü cismi ilk cisme yakınlaştırdığımız zaman iki yük arasındaki etkileşimin çarpımları şeklinde olduğunu fark ederiz.

Size birkaçtane örnek gösterelim.

ogrenciportali.net
ogrenciportali.net

 

Size Coulomb Yasası hakında vereceğimiz bilgi bu kadardır. Yukarıda yazanlar dışında merak ettiğiniz soru varsa bize yorum kısmından gönderebilirsiniz.

Leave A Reply

Your email address will not be published.