Damlaya damlaya göl olur atasözü anlamı ile alakalı olarak bu yazımızda açıklayıcı bilgiler paylaşacağız. Sonrasında damlaya damlaya göl olur nerelerde kullanılır, bu atasözü ile alakalı nasıl bir kompozisyon yazılabilir gibi sorularınızın yanıtlarını da bulabileceksiniz.

Bazen bazı şeyler bir kereden elimize geçmez veya onlara hemen ulaşamayabiliriz. Zenginlik de bunlardan biridir. Zannedersem, dünyada zengin olmak istemeyen insan sayısı yok denilecek kadar azdır. Çevrenizdeki herkese “Çok paran olsun ister misin?” veya “Zengin olmak ister misin?” diye sorduğunuzda büyük çoğunlukla size “Tabii ki. Kim istemez ki?” şeklinde bir cevap vereceklerdir.

Herkes zengin olmak ister veya bir yerlerde birikmiş parası olsun ister ancak bu hemen mümkün olmayabilir. Bunun için azar azar da olsa para biriktirmek gerekir. Günlük 5 TL harçlığınızın olduğunu düşünelim. Siz her gün, düzenli olarak kumbaranıza 50 kuruş para atarsanız günde 4.5 TL sizin ihtiyaçlarınızı karşılayabilir. Fakat 1 yılın sonunda kenara atmış olduğunuz 50 kuruşlarla ortaya çıkan para 182.5 TL ile annenize veya babanıza bir hediye alabilirsiniz.

Damlaya Damlaya Göl Olur Anlamı

Damlaya damlaya göl olur atasözü anlamı tam olarak budur. Yani küçük şeyler size lazım olmaza bile onları kaldırmak, bir kenarda tutmak sonradan işinize çok yarayabilir.

Damlaya Damlaya Göl Olur Cümle içinde Kullanımı

  • Her şeyin bir zamanı var. Hemen zengin olmayabilirsin. Sabırlı ol çünkü damlaya damlaya göl olur…
  • Hergün kumbarana 1 TL atarak kendine bisiklet alabilirsin. Ne de olsa damlaya damlaya göl oluyor…

Kaynak: Wiktionary

CEVAPLA

Lütfen yorumunuzu yazınız.
Lütfen adınızı buraya yazın.