Doğru inanç ile doğru davranış arasındaki ilişki nasıldır?

Doğru inanç ile doğru davranış arasındaki ilişki nasıldır?

Öğrenci Portalı 05 Şub 2018 Güncel 77  0

Doğru inanç ile doğru davranış arasında ne gibi bir ilişki vardır? Bunu kısaca anlatınız… Bir insanın dini inancı onun günlük hayatını nasıl etkiler? Etkilemeli midir? Kısaca bunu ele alacğaız..

İnancımız ile davranışlarımız arasında çok önemli bir bağ, ilişki vardır. Zira oldukça meşhur olan şu söz de bunu özetler mahiyettedir:

“İnandığı gibi yaşamayanlar, yaşadıkları gibi inanmaya başlarlar”

Yani bir insan neye, nasıl inanıyorsa (doğru olup olmaması önemli değildir) o şekilde de yaşamaya başlar. İnancı ona nasıl yaşamayı telkin ediyorsa o da onun gibi davranmaya, hayatını ona göre tanzim etmeye başlar. Bunun aksi de doğrudur… Yani bir insan nasıl yaşıyorsa onun o yaşayış biçimi inancını da o yönde etkileyecektir. Eğer hırsızlık yapan, kumar oynayan bir insansanız inancınıza göre bunlar çok normal, sıradan şeyler haline dönecektir. Fakat eğer inancınızda bunlar haramsa, yapılmaması gerekiyorsa o zmaan da bunlardan uzaklaşacak, yapmamaya başlayacaksınızdır.

Şimdi burada şöyle bir parantez açarak bir şeye açıklık getirelim. Diyebilirsiniz ki “hocam günümüzde müslümanlar yalan söylüyor, hırsızlık yapıyor, kumar oynuyor, içki içiyor vs..” Evet. Maalesef günümüzde müslümanlar birçok kötülüğü, islamda yasak olan şeylerin tamamını seve seve yapıyorlar. Bu durumda maalesef bu insanların inançlarını gözden geçirmeleri gerekiyor. Hani demiştik ya yaşadıkları gibi inanmaya başlarla diye.. İşte günümüzdeki müslümanlara en iyi örneği bunu gösterebiliriz. Artık kumar oynamak, içki içmek, yalan söylemek, adaletsiz davranmak o kadar sıradan ve normal bir hale dönüşmüş ki sanki inançlarında bunlar yokmuş gibi davranmaya başlıyorlar…

Doğru inanç doğru davranmayı gerektirir

Eğer bir insan bir şeye inanmışsa (herhangi bir şey olabilir) onu inandığı şeyden kolay kolay vazgeçiremezsiniz. Ama gerçekten inanmışsa.. Mesela müslüman biri idealisttir. Yalan söylememeli, hırsızlık yapmamalı, kimsenin hakkına girmemeli, adaletli olmalı, insanların arkasından konuşmamalı, edepli olmalı gibi… Eğer gerçekten ben müslümanım diyorsanız bunlara dikkat etmeniz gerekiyor. Diğer türlü inancınızda göstermelik olur, hayatınızda…Bu nedenle doğru inanç ile doğru davranış arasında çok güçlü bir ilişki vardır.

astronotlar usur mu
Astronotlar Uzayda Üşür mü? Nasıl?
8. Sınıf Matematik 1. Yazılı Soruları
8. Sınıf Matematik 1. Yazılı Soruları (2017-2018)
Yakıncağ Matematik Çalışma Kitabı Sayfa 22-23-24 Soruları ve Cevapları
4. Sınıf Matematik Çalışma Kitabı Sayfa 22-23-24 Cevapları
Arakan Neresi, Haritada Arakan Nerede
Arakan Neresi, Myanmar Nerede?

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir