Eğitimde Yeni 3’lü Formül: Kalite, Eşitlik ve Etkinlik

Eğitimde Yeni 3’lü Formül: Kalite, Eşitlik ve Etkinlik. Yeni Milli Eğitim Bakanımız(MEB) Ziya Selçuk: 3 Yıllık eğitim projesinin belirliyeceğiz demesinin ardından ise eğitimde hangi konularda yenilikler ve gelişmelerin olacağı merak konusu oldu. Bunun üzerine Ziya Selçuk eğitimde Kalite, Eşitlik ve Etkinlik kavramlarını etkin kılacaz gibisinden ifadelerde bulundu.

Yeni Şafak Gazetesinde yapılan habere göre yazacak olursak eğitimde gözlerin Bakana çevirildiğini ve 2 ay içerisinde yapılan planların 3 yıllık eğitim öğretim programını kapsadığını belirtmekte fayda var. Bunun yanı sıra MEB’e yardımda bulunacak olan Cumhurbaşkanlığının bünyesinde olan Eğitim-Öğretim Politikalar kurulunun üyeleri yavaş yavaş belli oluyor.

Üniversite Bölümleri Hakında Yapılan Değişiklik Varmı?

Eğitimde 3’lü formül olan Kalite,Eşitlik ve Etkinlik kapsamında Milli değerlere dayalı bir eğitim sistemi ve üniversitelerde açılacak olan yeni bölümlerde ise ihtiyaç analizi ve stratejik planlamalar ile ilgili önerilerinde sunulacağı gelen bilgiler arasında yer almaktadır.

Avrupa Birliği(AB) uygulumaları hakında bilgiler ise aşağıda yer almaktadır.

Kurulmuş olan kurulunun başka görevleri ise şu şekilde:

Avrupa Birliği(AB)  Eğitim ve gençlik programlarının uygulanması ile ilgili genel politikaların ve eksikliklerin belirlenmesi ve izlenmesi ile ilgili değerlendirilmelerin yapılacağı belirtildi.

Eğitimde Yapılan Analizler Ardından İhtiyaçların Ortaya Çıktığı Belirtildi.

Türkiye’de yapılan hedeflerin doğrultsunda ise Eğitim ve Öğretim politikaları ve öneride bulunacak olan kurulun Yükseköğretim Stratejileri ve Amaçların belirlenmesi ve geliştirilmesi ile ilgili politikaların belirlenip geliştirilecektir.

1 Comment
  1. İbooooo says

    İnşallah hayırlara vesile olur.

Leave A Reply

Your email address will not be published.