Ekosistem Nedir? Özellikleri Nelerdir?

Biyoloji dersinin Ekoloji ünitesinde karşımıza çıkan bir konu olan ekosistemi size açıklıyacağız.

Ekosistem Nedir?

Biyolojik tanımı bir çevrede ki canlı ve cansızların tümünün olduğu ortama ekosistem denir. Ekosistem aynı zamanda bir besin ağı ile çevrilidir.

İnsan ve diğer varlıklar evrende belirli bir düzen doğrultusunda yaratılmıştır. Bütün canlılar muhakak ki başka bir canlı türüyle etkileşim içerisindedir. Bunların hepsi belirli bir sistem içerisinde yer almaktadır. Eğer dışarıdan herhangi bir olumsuz etki gelirse bu sistemin olumsuz etkileneceğinin göstergesi olur.Belirtiğimiz üzere bu evrende canlı ve cansız bütün varlıklar sürekli bir etkileşim içerisindedir. Biri olmadan diğeri olmaz ikisi birbirini tamamlar. Ekosistem ise belirli bir düzeni temsil eder.

Aşağıdaki resim belirli bir alandaki ekosistemi bellirtir.

Ekosistem Nedir?
ogrenciportali.net

Bir ekosistem Abiyotik maddeler, Üreticiler, Tüketiciler ve ayrıştırıcılar olarak adlandırılır.

Ekosistem 4 Başlık Altında İncelenir.

  • Primer Üreticiler.(Yeşil Bitkiler)
  • Ayrıştırıcılar(Bakteri,Mantar ve Saprofitler)
  • Cansız Varlıklar(Organik ve İnorganik Madeller)
  • Tüketiciler(Hayvan vb.)

Ekosistemin Özellikleri:

  • Her ekosistem biyosferin bir parçası olarak meydana gelmektedirler.
  • Bir ekosistemin sınırları veya genişliği birbirinden farklı olabilir ama bu ekosistemleri arasındaki farkı göstermez.Ekosistemler arasında belirgin farklar çok az sayıdadır. Çünkü ekosistemler arasında genelikle geçiş bölgesi olan komşu ekotonlar bulunur.
  • Ekotonların ise kendilerine özgü iklimleri bulunmaktadır. Bu ise geçiş bölgesi olan ekotonların en belirgin özellikleridir.

Size bu konu hakında vereceğimiz bilgi yukarıdaki gibidir. Yukarıda yazılanların dışında merak ettiğiniz soru varsa bize yorum kısmından gönderebilirsiniz.

Leave A Reply

Your email address will not be published.