Ev alma komşu al atasözü anlamı nedir? Bu yazımızda sizler için kompozisyon örneği ile örnek cümleler paylaşacağız. Siz de eklemek istediklerinizi ev alma komşu al atasözü başlığı altından paylaşabilirsiniz.

Ev alma komşu al atasözünün anlamı

Bir yere taşındığınız zaman çevrenizdeki insanlarla aranızı iyi tutmaya gayret gösteriniz. Çünkü her gün onlarla karşılacak, evlerinin / dükkanlarının yanından geçecek, ister istemez irtibatlı olacaksınızdır. İyi komşularınız yoksa problem yaşamasanız bile huzurlu, mutlu olmayabilirsiniz.

Atalarımız ev alma komşu al derken aslında kendimize güvenebileceğimi, gerekirse çocuklarımızı emanet edebileceğimiz, başımız sıkıştığında onların evine sığınabileceğimiz insanlar biriktirmemizi anlatmaya çalışmışlar.

Burada siz insanlara nasıl davranırsanız onlarda size o şekilde muamelede bulunur denilmek isteniyor. Yani bu atasözleri ile insan biriktirmekten bahsediliyor. Eğer komşularınızla aranızı iyi tutarsanız hem evinizde rahat edersiniz hem de kendinizi güvende hissedersiniz.

Nasreddin Hoca’nın Ev Alma Komşu Al Hikayesi

Onlar sizin sorunlarınızı halletmek için uğraşır. Başınız derde girdiğinde sizinle birlikte derdinizi üstlenir, size yardımcı olmaya çalışır. Çocuklarınızı bir yerlere bırakmanız gerektiğinde onlara güvenerek bırakabilirsiniz.

O nedenle ev alma komşu al atasözü bu durumlar için söylenmiştir. Sözün özü eğer komşunuz iyi değilse, çok güzel bir evin içinde olursanız bile başınız sürekli ağrıyacaktır. Hep endişeli olacaksınızdır. Eğer komşunuz iyiyse çok kötü bir evde bile oturuyor olsanız mutlu olacak, huzurlu hissedeceksiniz.

Ev alma komşu al cümle içinde kullanımı

O kadar da söyledim sana “ev alma komşu al” diye. Şimdi git de kurtul bakalım komşunla aranda oluşan bu problemlerden.

Emlakçı babama “her şeyden önemlisi iyi bir çevredir” dedi ve ekledi “boşuna mı atalarımız ev alma komşu al” demişler… İlk önce anlayamamıştım ama şimdi daha iyi anlıyorum.

Kaynak: Viki Sözlük

CEVAPLA

Lütfen yorumunuzu yazınız.
Lütfen adınızı buraya yazın.