Zembil Nedir? Gökten Zembille inmek ne demek? Açıklaması

Gökten Zembille İnmek Nedir?

Öğrenci Portalı 31 Tem 2017 Nedir? 692  0

Gökten zembille inmek nedir? Bu deyimi gündelik  hayatta birçok kişi kullanmaktadır. Çok yaygın olmasada birçok kişi günde 1 defa kullanabiliyor. Zembil’in kelime manası ne demektir? Bu konuda gökten zembille inmek ile ilgili cümleler paylaşarak konuyu daha iyi anlamanıza yardımcı olacağız.

Zembil, kelime manası itibariyle torba demektir. Kökeni arapça olan zembil kelimesi aslında hasırdan yapılan ve tutulacak yeri olan torbalardır. Birçok kişi manasını ya yanlış biliyor yada hiç bilmiyor. Bilmediği halde günlük konuşma dilinde kullanılmaktadır. Bu deyim genelde beklenmedik bir olay gerçekleştiğinde yada olması neredeyse imkansız olan birşeyin olması için kullanılır. Mesela “Paramız kalmadı. Gökten zembille mi inecek” diye bir cümle duyarsanız yani artık parayı nereden getireceğiz demek istiyor olabilir bu cümleyi kullanan kişi. Birçok şarkıda da geçen zembil kelimesinin ingilizce karşıtı ise basket kelimesidir.

Zembil ile ilgili cümleler

  • Artık ağzıyla kuş tutsa, gökten zembille inse de bir işe yaramaz.
  • Bu paralar nereden geldi? Gökten zembille mi indi?
  • Gökten zembille inecek hali yok ya. Bizde bu şans varken…

Sizler de gökten zembille inmek deyimi ile alakalı merak ettiğiniz soruları yorum alanından sorabilirsiniz. Ayrıca siz de zembil kelimesi ile alakalı cümlelerinizi yorum alanından paylaşabilirsiniz.

Mahkemelik Olmak Deyiminin Anlamı Nedir?
Mahkemelik Olmak Deyiminin Anlamı
maşallahı var deyiminin anlamı nedir
Maşallahı var Deyiminin Anlamı

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir