Green Card, çekilişle Amerika’da oturum ve çalışma hakkı sunulan vizenin halk arasında bilinen adıdır. Bu yazımızda green card başvuru tarihleri ve 2019 yılında green card başvurusu yapılacak mı yapılmayacak mı? sorusu ile alakalı da bilgi vereceğiz. Konuyla alakalı olarak kafanıza takılan soruları sayfanın altındaki yorum bölümünden paylaşabilirsiniz.

Green Card Nedir?

Yeşil Kart olarak da bilinmektedir. Her yıl, ABD hükümeti tarafından 1 aylık süre zarfında yapılan başvurular arasında çekiliş yapılarak maksimum 55.000 kişinin Amerika’da yaşayabilme, çalışabilme ve 5 yıl orada kaldıktan sonra (her hangi bir yasa dışı işe bulaşmamış olması gerekiyor) vatandaşlık hakkı alabileceği bir vize çeşididir.

İlk başlarda Amerika’da çeşitli kültürleri oluşturma, insan gücünü arttırma ve bir şekilde ülkelerinde yaşayamayan, yaşama hakkı elinden, can güvenliği olmayan kişilerin bir nevi kurtuluş yoluydu. Fakat sonraları bu suistimal edilince bazı şartlar ve kısıtlamalar getirildi.

Green Card Başvuru Şartları Nelerdir?

Özellikle Hindistan, Çin, Pakistan, Bangladeş gibi ülkelerden çok fazla başvuru yapıldığından ve çok fazla göç olduğundan dolayı Amerika bu ülkelerden başvuru yapılsa bile kimseyi kabul etmek istemiyor. Aşağıda yeşil kart çekilişine kabul edilmeyen ülkelerin tam listesini görebilirsiniz.

Green Card Yasaklı Ülkeler Listesi

 • Bangladeş
 • Çin
 • Hindistan
 • Pakistan
 • Güney Kore
 • Filipinler
 • Vietnam
 • Nijerya
 • Kanada
 • Brezilya
 • Kolombiya
 • Dominik Cumhuriyeti
 • El Salvador
 • Haiti
 • Jamaika
 • Meksika
 • Peru

Aslında green card başvuru şartları arasında çok katı kurallar bulunmuyor. Daha doğrusu henüz insanları caydıracak, bezdirecek katı kurallar getirilmiş değildir. Amerika’ya gidebilmek için ingilizce bilmeniz şart değildir.

Herhangi bir üniversiteyi bitirmiş olmanız veya doktora yapmış olmaınz da gerekmiyor. Liseyi bitirmişseniz başvuru yapmanız için yeterlidir. Eğer başvuru yapmak istiyorsanız mutlaka ama mutlaka resmi bir form olan şuradaki PDF dosyasını incelemenizi, baştan sona kadar okumanızı tavsiye ederim.

Yeşil Kart vizesi ile alakalı daha detaylı bilgi almak için Türkiye’de bulunan Amerikan konsolosluğunun resmi internet sitesini incelemenizi tavsiye ederim. Dilerseniz buraya tıklayarak ilgili siteye gidebilirsiniz.

Green Card Kazandıktan Sonra
Eğer green card kazanarak Amerika’ya gider ve orada 5 yıl kalacak olursanız amerikan vatandaşlığı için başvuru yapabilme hakkını kazanıyorsunuz.

2019 Yılında Green Card Başvurusu Olacak mı?

Önemli bir konu olduğunu belirtmem gerekiyor. Amerika’nın mevcut başkanı Donald Trump’ın göçmenler ile alakalı tutumu Amerika’yı biraz takip edenlerin malumudur. Özellikle kendi komşusu olan Meksika için yaptıkları / söyledikleri artık pek göçmen almayacaklarının da habercisiydi.

Henüz kesin olmamakla birlikte DV2021 yani 2019 yılında yapılacak olan başvuru ve çekiliş ile alakalı olarak bir sorun olmayacağı çeşitli yabancı kaynaklarda konuşulmaktadır. Fakat başvuru yapacağınız https://www.dvlottery.state.gov/ siteye baktığımızda DV2021 vizesi / green card başvuru tarihleri ile alakalı bir açıklamanın yapılmadığını görmek biraz düşündürdü.

O nedenle şu an için 2019 yılında green card başvuruları alınacaktır diye birşey söyleyemiyorum. Şahsi kanaatim green card programının iptal edilmeyeceği yönündedir. Fakat green card başvuru şartları biraz değişerek, zorlaşabilir.

Green Card Başvuru Tarihleri (2019)

Bu konuda bir değişiklik olacağını zannetmiyorum. Her sene olduğu gibi bu sene de green card başvuruları 1-7 Ekim 2019 ile 1-7 Kasım 2019 arasında yapılacaktır. Başvuru yapabileceğiniz tek ve resmi internet sitesi yukarıda da paylaştığım dvlottery.state.gov sitesidir.

İnternette isimleri amerikan konsolosluğu, green card başvuru sitesi, resmi green card başvurusu şeklinde olan sitelere itibar etmeyiniz. Daha doğrusu bu siteler resmi başvuru siteleri değildir. Tek bir siteden başvuru yapılıp bunun da uzantısı .gov‘dur. Yani www.ogrenciportali.net şeklinde olan bir site adresinde .net olan kısmının mutlaka .gov olması gerekiyor.

 Green Card Başvuru Şartları DV2021 2019

Green Card Başvurusu Hakkında Merak Edilenler

Sevgili arkadaşlar. Bu yazıyı uzattıkça uzatmak mümkündür. Şimdilik aklıma gelenler, söyleyebileceklerim bu kadar olup dilerseniz kafanıza takılan sorulara soru-cevap şeklinde devam edebiliriz. Sayfanın alt kısmındaki yorum formunu kullanabilirsiniz.

Amerikan Vatandaşı Olabilir miyim?

Evet olabilirsiniz. Eğer green card kazanırsanız, Amerika’ya gidip orada 5 yıllık süre zarfını doldurursanız sonrasında Amerikan vatandaşlığı için başvuru yapabiliyorsunuz. Burada 5 yıllık süre zarfına dikkat etmeniz gerekiyor. 5 yıl üst üste kalmanız şart değil. Toplamda kaldığınız sürenin 5 yılı doldurması gerekiyor. Bu 10 yıl içinde de olabilir, hiç bir yere gitmeden 5 yıl boyunca orada kalarak da olabilir.

Öğrenciler Başvuru Yapabilir mi?

Evet. Öğrenciler de başvuru yapabilir. Eğer şu anda lise son sınıf öğrencisiyseniz ve seneye mezun olacağınızdan eminseniz bu sene mezunmuş gibi başvuru yaparak, çekilişe katılabilirsiniz.

Türkiye’de Doğmayanlar Başvuru Yapabilir mi?

Evet. Yapabilirler fakat dikkatli olmaları gerekiyor. Eğer doğmuş olduğunuz ülke ile alakalı bir engelleme / kısıtlama yoksa Türkiye’de yaşıyor olsanız bile doğduğunuz ülke kısmına doğru bilgileri yazarak başvuru yapabilirsiniz.

Yani diyelim ki Suriye’de doğmuş olan bir kişi başvuru formunda doğum yerine Türkiye yazarsa bu %100 diskalifiye nedenidir.

Eşimle Birlikte Başvuru Yapabilir miyim?

Evet. Eşinizle birlikte green card başvurusu yapabilirsiniz ve hatta bu şekilde yapıyor olmanız kazanma şartınızı arttıracaktır. Evli kişilerden birine green card çıkması diğer aile fertlerini de (21 yaşından küçük olanlar için) etkilemektedir. Sanki green card vizesi kazanmışçasına herkes aynı haktan istifade edebilir.

Hesabımda Ne Kadar Para Olması Gerekiyor?

Bu konuyla alakalı çeşitli rivayetler olsa da internette yazan her bilgiye eğer kaynakları sağlam değilse itibar etmemek gerekiyor. Amerikan konsolosluğu tarafından başvuru yapacak olan kişiler için hazırlanan şu yönergelere baktığınız zaman adamlar istediği şey şu:

Göç ve Vatandaşlık Yasası, vize almak için başvuran kimsenin, vize başvurusu sırasında Konsolosluk yetkilisine ve Birleşik Devletler’e girişinde Birleşik Devletler Göçmenlik Görevlisine topluma maddi olarakk olmayacağını ispatlamasını şart koşar.

Herkesin durumu aynı olmayabilir. Farklı ülkelerden başvuru yapıyor olabilirsiniz. Amerika’ya gittikten sonra neler yapacaksınız? Bir danışmandan yardım almak istiyor musunuz? Bu gerekli midir? Green card başvuru tarihleri dışında da başvuru yapılabilir mi? Tüm bunların yanıtlarına siz sordukça elimden geldiğince cevap vereceğim.

Konsolosluk Telefon Numarası

 1. Telefon (Türkiye): +90 (850) 390-2884
 2. Telefon (Amerika): +1 (703) 520-2490

Ayrıca ilerleyen zamanlarda green card başvuru tarihleri başlıklı konu dışında da en çok merak edilen konuları birkaç başlık altında toparlamaya çalışacağım. Paylaştığım tüm içeriklere çeşitlilik göçmen vizesi linkine tıklayarak ulaşabilirsiniz. Şimdilik New York’tan sevgilerimle.

5 YORUMLAR

 1. Merhaba. Biz yıllar önce Türkiye’ye taşındık. Daha doğrusu babamlar taşındı ve ben de burada doğdum. Babam Suriye vatandaşı olduğundan dolayı ben başvuru yaparsam olur mu?

  • Siz başvuru yapabilirsiniz eğer doğum yeriniz Türkiye ise… Babanız için şöyle bir problem olabilir ilerleyen zamanlarda. Diyelim ki siz vatandaş oldunuz ve babanızı, annenizi de yanınza götürmek istiyorsunuz. İşte o zaman problem yaşayacaksınızdır. Bunun için başkanlık izni almanız gerekecek ki onu da verecekler midir bilinmez..

  • Trump başkan olduğundan beri böyle bir söylenti var ama henüz kanunlaşmış resmi bir durum söz konusu değildir. O nedenle siz yine başvuru yapılabiliyormuş gibi düşünebilirsiniz. İyi günler.

 2. merhaba selim bey biz su anda amerikada oturmaktayiz, buraya once öğrenci vizesi f1 ile geldik sonra iltica ederek oturum ve calışma hakki almak icin başvuru yaptık. henüz onaylanıp onaylanmayacagini bilmiyoruz fakat bir yandan green card basuvurusunda da bulunmak istiyorum. acaba bu başvuruda mevcut durumumuz bir sorun teşkil eder mi? tesekkurler

CEVAPLA

Lütfen yorumunuzu yazınız.
Lütfen adınızı buraya yazın.