Krossing over yani mayoz bölünme esnasında çeşitliliğe neden olan parça değişikliği ile alakalı olarak bugün sizlere kısa kısa bilgiler vereceğiz. Bu konuyla alakalı olarak birçok adlandırma mevcuttur. Bazı kimseler türkçe olarak krosover derken bazıları ingilizce crossing over diyor veya kimisi parça değişimi derken kimisi de okunduğu gibi krossing over diyor. Neticede hepsi de aynı şeyi ifade ediyor.

Krossing over nedir?

Krossing over, mayoz bölünme gerçekleştiği esnada profaz 1 adı verilen evrede görülen, çifter gruplar halindeki kromozomların kendi aralarında yapmış olduğu (küçük) parça değişimine bilim insanlarının vermiş olduğu addır.

Crossing over neticesinde genetik çeşitlilik meydana gelirken bu esnada farklı kromozomların içinde bulunan genlerin alelleri bir biriyle yer değiştirir. Bu da genel olarak bakıldığında sinapsis denilen bir evrede meydana geliyor.

Krossing over, canlılar arasında çeşitliliği sağlamaktadır. Bu olay homolog kromozom denilen birimler arasında meydana gelir.

crossing over nedir

Krossing over hangi evrede gerçekleşir?

Bu olay mayoz bölünme olduğu zaman gerçekleşmektedir. Mayoz’un “Profaz-I” adı verilen aşamasında sinapsis olayı görülür ve bu esnada homolog kromozomlar birbirleriyle düğümlenir. Bu düğümlenme olayı “Profaz-I” evresinin ortalarında başlayarak sonuna kadar devam eder. Bu esnada homolog kromozomların eş bölgeleri yer değiştirebilir. Mayoz bölünmede gerçekleşen bu olaya ise crossing over diyoruz.

Crossing Over Konu Anlatımı

Yukarıda paylaşmış olduğum videoyu izlediğinizde krosover konusu daha iyi bir şekilde pekişecektir. Görüşlerinizi ve kafanıza takılan soruları sayfanın altındaki yorum alanından sormayı unutmayınız.

Kaynaklar:

  1. Evrim Mekanizmaları – 9: Crossing-Over (Kromozomal Gen Değişimi). (2011, Temmuz 11). Erişim adresi: Evrim Ağacı
  2. Krosover. Erişim adresi: Wikipedia

CEVAPLA

Lütfen yorumunuzu yazınız.
Lütfen adınızı buraya yazın.