Krossing Over Nedir. Krossing Over Hakında Bilgi.

Krossing Over Nedir. Krossing Over Hakında Bilgi. Krossing Over nedir? Hangi alanda kullanılan bir terimdir? Ne işe yarar? Bu ve buna benzer soruların cevabını bulabileceğiniz bir yazıyı sizinle paylaşacağız.

Krossing Over mayoz bölünme esnasında meydana gelen bir döngüdür. Krossing Over kalıtsal çeşitliliğin artmasında görev alır.Mayoz bölünme esnasında biri anneden diğeri babadan gelen homolog kromozomların bir araya gelmesiyle oluşan çapraz çiftleşmesidir.Krossing Over mayoz bölünmede tetratların kromatitleri arasındaki gen alışverişi veya parça değişimi olarakta tanımlanır. Bazı kaynaklarda Crosover diye de geçen Krossing Over çapraz çiftleşme ile canlılar arasındaki farklılaşmayı sağlar. Krossing Over genelikle Fen bilgisi dersinde veya lisede gördüğümüz  Biyoloji dersinde Bölünme konusu içerisinde geçen Mayoz bölünmede karşımıza çıkar. Canlılar arasında tek veya çift parça değişimi ile de meydana gelir.Bu parça değişimi sayesinde meydana gelen çocuklarda anne veya babada olmayan özelliklerin ortaya çıkması durumu da oluşabilir.

Ünlü biyolog olan Edward Deevey: Çapraz olarak gerçekleşen Krossing Over’in sürekli belli bir sınırlar içerisinde gerçekleştiğini öne sürmüştür.

Peki Krossing Over olmazsa ne olur?

Krossing Over olmazsa canlılar arasında ki parça değişiminin meydana geleceğini söyleyemeyiz parça değişimi meydana gelmediğinden dolayı farklılaşmanın oluşacağından bahsedemeyiz ve genelike bütün insanların hemen hemen bütün özelliği aynı olurdu. Yani bizde meydana gelen değişimlerin temel kaynağı Krossing Over olduğunu unutmamak gerekir.

Size Krossing Over hakında birkaçtane örnek verelim:

  • AaBb genotopli bir bireyin AB gametini oluşturma ihtimali kaçtır?
ogrenciportali.net

 

  • AaBbCc genotopli bir bireyin ABC gametini oluşturma ihtimali yüzde kaçtır?
ogrenciportali.net

Krossing Over hakında başka merak ettiğiniz sorularınız varsa bize yorum kısmından yazabilrsiniz.

Leave A Reply

Your email address will not be published.