Mitoz Bölünme Nedir? Hangi Evreleri Vardır? Bu Evreler Nelerdir?

Mitoz Bölünme Nedir? Hangi Evreleri Vardır? Bu Evreler Nelerdir? Adlı bu yazımızda size biyolojinin bölünme konusunun alt başlığı olan mitoz bölünmenin ne olduğunu açıklıyacağız.

Mitoz Bölünme Nedir?

Mitoz bölünme hem tek hücreli hem de çok hücreli canlılarda görülen bir üreme çeşididir. Tek hücrelerde üremeyi çok hücreli canlılarda ise yapım ve onarım için gerçekleşir. Mitoz bölünmede ana hücrenin bölünmes sonucu ana hücreyle aynı gene sahip iki yavru hücre oluşur.

Mitoz bölünme 5 evreden oluşur.

  • İnterfaz
  • Profaz
  • Metafaz
  • Anafaz
  • Telofaz

 

İnterfaz Evresi Nedir?

.Bölünmüş bir hücrenin tekrardan bölünmek için geçirdiği hazırlık evresidir. Bir deri hücresi eğer 1 günde bölünüyorsa bu 1 günün rahat 22 saati interfaz evresinde sürer.Ökaryotik canlıların en uzun evresidir.

ogrenciportali.net
Profaz Evresi Nedir?

İnterfaz evresinde eşlenmiş bir şekilde olan kromatitlerin kısalıp kalınlaşarak kromozoma dönüşürler. Çekirdek zarı, Çekirdekçik ve organeler kaybolur. Kromozomlar hücrenin ekvatoral bölgesine hareket etmeye başlarlar.

ogrenciportali.net
Metafaz Evresi Nedir?

Metafaz evresinde kardeş kromatitlerin ekvatoral bölgeye bir çember gibi dizilmesidir. Bazen karışık olarak da dizilebilirler. Bu evrede sentrozomlar interfaz evresinde oluşturduğu iğ ipliklerini kromozomlara doğru iletirler. Hücrenin merkezinde ise boğumlanma hafif gerçekleşir. Kromozomların en net olarak görüldüğü evredir.

ogrenciportali.net
Anafaz Evresi Nedir?

Anafaz evresinde kromatitler kutuplara doğru çekilirler. Kromatitlerin bu evrede ayrışmasından sonra bunlara kardeş kromozomlar denir. Bu kardeş kromozomların kutuplara ulaşmasından sonra anafaz evresi tamamlanmış olur.

ogrenciportali.net
Telofaz Evresi Nedir?

Telofaz evresinde ise Profaz evresinde eriyen ve kaybolan çekirdek,çekirdekçik ve organeler bu evrede tekrardan ortaya çıkmaya başlar.Kutuplara çekilen kromatitler ise tekrardan çekirdek zarına doğru gelirler ve yerleşirler. Bu evreye kısacası profaz evresinin terside diyebiliriz.

ogrenciportali.net

Size mitoz bölünme hakında verebileceğimiz bilgi bu kadardır. Bu yazılanlar dışında merak ettiğiniz soru varsa bize aşağıda bulunan yorum bölümünden iletebilirsiniz.

 

Leave A Reply

Your email address will not be published.