Sakla samanı, gelir zamanı atasözü anlamı ile alakalı kompozisyon örneği arayan öğrenciler için sitemizde birkaç bilgi paylaşacağız. Öncelikle sakla samanı gelir zamanı anlamı nedir, bu atasözü nerede, ne zaman ve hangi durumlarda kullanılır.. bu gibi konuları açıklayacağız.

Günümüzde israf almış başını gidiyor. Bunun nedenleri arasında eşyaya olan ulaşımın kolay olması, parasını verdiğin zaman hemen her şeyi satın alabiliyor olmak beraberinde israfı da getirmektedir. Özellikle tüketim toplumlarında, refah seviyesi iyi olan ülkelerde bunu sık görmek mümkündür.

Eskiden üretim kısıtlı, alım gücü şimdiki kadar kolay olmadığından dolayı atalarımız en ufak bir şeyi bile saklamayı tercih etmiş, bunun faydasını çok defa görmüşlerdir. Şu anda en değersiz olan eşyaları bile eskiden kaldırıp, sakladıklarını büyük babanıza yada ninelerinize sorduğunuzda size anlatacaklardır.

Saman, hasat zamanında elde edilen kurumuş ottur. Bunun bile zamanı gelince işe yarayacağını yani elinde olan bir eşyanın kıymetini bildiğinde, bugün sana lazım olmasa bile bir gün işine yarayabileceğini anlatmaktadır bu atasözü. Aslında sakla samanı gelir zamanı atasözü bize eşyalarımızın kıymetini bilmeyi, onları kaldırmayı bize anlatmaktadır.

Sakla Samanı Gelir Zamanı Atasözü Anlamı

Bu konuda sizler de sayfanın altında bulunan yorum alanından düşüncelerinizi paylaşabilirsiniz. Eklemek istediklerinizi yorum alanından paylaşarak, diğer öğrencilerin de yararlanmasına yardımcı olabilirsiniz. Ne demiş atalarımız: Sakla samanı, gelir zamanı…

CEVAPLA

Lütfen yorumunuzu yazınız.
Lütfen adınızı buraya yazın.