Basınç, teorik tanımıyla birim yüzeye dik olarak etki eden kuvvettir. Sıvılarda ağırlıklarından mütevellit içinde bulundukları kaplara basınç uygularlar. Sıvı basıncı nedir? Katılarda sadece temas ettikleri yüzeye basınç uygulanırken, sıvılar akışkan olmaları hasebiyle kab ile temas halinde oldukları her tarafa basınç uygularlar.

Sıvı basıncını etkileyen faktörler nelerdir?

Sıvı basıncını etkileyen 2 faktör vardır. Bunlardan bir tanesi sıvının yoğunluğu, diğeri ise derinliğidir. Sıvılar kapların şekillerine bakılmaksınızın taban noktalarına eşit şekilde basınç ugularlar.

Bunu öğrenmenin en pratik yolu ise balonu su ile doldurup değişik yerlerinden eşit büyüklüklerde delikler açarak balonu sıkıştırmaktır.

Böyle yaptığınız zaman balon üzerinde açmış olduğunuz her delikten suyun eşik mesafelere fışkırdığını göreceksinizdir. Bu deneyi kendi başınıza yapmanız, konunun hafızanızda kalıcı olmasını sağlayacaktır.

Sıvı basıncı nelere bağlıdır?
Sıvı basıncı nelere bağlıdır?

Sıvı basıncı hesaplama formülü nedir?

Bir sıvının basıncını hesaplamak için bir formüle ihtiyacınız var. “h” için sıvının derinliği, “d” için sıvının yoğunluğu ve “g” için yer çekimi ivmesi dersek formül aşağıdaki gibi olacaktır.

Psıvı = h.d.g

Yukarıdaki görselden de göreceğiniz üzere kapların şekilleri tabana etki eden sıvı basıncını değiştirmez. Düzensiz kaplara eşit seviyelerde sıvılar doldurulduğunda tabana uygulanan basınç aynı olacaktır.

Durgun sıvıların basıncı konu anlatımı

Sıvıların basıncı ile alakalı sorular

Sıvı basıncı konusuyla alakalı olarak en basit yoldan anlatmaya çalıştık. Eksik kalan kısımlar varsa yorum alanından tamamlayabilirsiniz. Görüşlerinizi, merak ettiğiniz soruları da yine yorum alanından sormayı unutmayınız.

CEVAPLA

Lütfen yorumunuzu yazınız.
Lütfen adınızı buraya yazın.