Bugün aklıma takılan, uzun zamandır youtube askustik cover şarkılar ve telif hakkı ile alakalı araştırdığım fakat bir türlü sağlıklı sonuçlar alamadığım bir soruyu sizlere de sormak istiyorum. Sesim çok iyi olmasa da Youtube kervanına ben de katılmak istiyorum. Fakat bu telif olayı işi epey zora sokuyor.

ESER SAHİBİNA SONSUZ SAYGI!

Elbette adamlar eser üretmiş, şarkı yapmış ve sen de kalkıp onların şarkılarını söyleyerek gelir elde edemezsin ama diyelim ki video hazırlamak için o kadar uğraştın ve Youtube’da şarkıyı akustik versiyonuyla yayınladın.

Sonrasında bu akustik versiyonu için eser sahipleri / şarkıyı söyleyen sanatçı herhangi bir telif hakkı iddiasında bulunursa otomatik olarak video yayından kaldırılıyor diye biliyorum. Fakat öye yandan Zeynep Bastik, Koray Avcı ve diğer akustik şarkı söyleyen yeni şarkıcılar bu telif olayını nasıl atlatıyor?

ŞARKI İZNİ NASIL ALINIR?

Veya bu sanatçılar eser sahiplerine nasıl ulaşıp izin alıyorlar? Böyle birşey mümkünse bir sitesi veya yöntemi var mıdır? Ayrıca diyelim ki bu türlü şahıslar takipçi / fan kazanmak veya tanınmak için böyle bir yola başvuruyor ve sonrasında konserlerde bu şarkıları söylüyorlar. Konserlerde söyledikleri bu şarkılar için de telif izni almaları gerekmiyor mu?

Bu konuda bilgisi olan arkadaşlar lütfen emin oldukları konularda yorum yapabilirler mi? Şimdiden çok teşekkür ederim.

CEVAPLA

Lütfen yorumunuzu yazınız.
Lütfen adınızı buraya yazın.